Karula naine

Ehted

Ümber kaela kanti igapäevaselt mitmevärvilisi klaas- või kivihelmestest helmekeesid. See on naise kaitsemaagiline ehe juba muinasajast peale. Helmed võivad olla ümmargused, tahulised, torukujulised või soonitud. Erinevalt pikkadest helmekeedest, mida kanti rinna peal, jäeti lühikesed kaelusest vaid väheke välja paistma. Ümber kaela kanti 1-2 või rohkem helmerida.

Särgi kaelus kinnitati hõbedast vitssõlega ERM A 16:2,  mida kandsid nii mehed kui naised. Kui särgikaelus punase lindiga kokku, siis kaotas vitssõlg naiste särgi kinnitusena oma funktsiooni. Punase lindi peegeldus hõbesõle pinnalt pidi naise näole ilusa rõõsa jume andma.

Pidulikul puhul seati keset rinda hästi nähtavale suur kuhiksõlg. See pidi igal juhul ka üleriiete kaelusest välja paistma.

Kaela seati pidulikul puhul veel pikem helmekee, mis ulatus servaga sõle peale. Pika kee küljes võis rippuda kannaga raha

Sõrmused olid meestel ja naistel sarnased. Abielusõrmustena kasutati enamasti vitssõrmust, näidis Harglast ERM A 26:1. Siin on kantud ka Läti päritolu nn usk- armastus-lootus-sõrmuseid, millel kujutatud rist, süda ja ankur, näidis Harglast ERM 14637.

Ehete teema: Jana Reidla