Kadrina naine

Ehted

Igapäevaselt kanti ümber kaela klaas- või kivihelmestest helmekeed (kurguhelmed) ERM 15619. Kurguhelmeid kanti ühe- ja kaherealistena, aga väiksemate helmeste puhul võis ridu ka rohkem olla. Kurguhelmed on pigem amulett kui ehe ja paistavad kaelusest vaid osaliselt välja. Kivihelmeid (mäekristall, kaltsedon jm kvartsiidid) ja merevaiku on 18.-19. sajandi helmekeedes harvem kui erivärvilisi klaashelmeid. Klaashelmed võivad olla ümmargused, tahulised, torukujulised (piiprellid) või soonitud (kruvilised).

Kurguhelmed pandi tüdrukule peale sündimist kaela ja sellega läks naine ka hauda. Esimesed helmed kinkisid lapsele tavaliselt ristivanemad. Hiljem täiendati keed tähtpäevade kingitustena. Tavaliselt on kurguhelmeste kee otsad kukla tagant paela või riideribaga kinni seotud. Ka siis, kui kurguhelmed on tehtud umbsena ringina, seatakse need kahe- või neljakordselt ümber kaela ja tõmmatakse otstest nöör või riideriba läbi ja seotakse kukla taga kokku (mitte ei panda üle pea kaela).

Käised kinnitati kurgu alt hõbedast vitssõle ERM A 509:338 või väikse preesiga (2-4,5 cm läbimõõduga) ERM 16276:2. Materjaliks võis hõbeda asemel olla ka vask või vasesulamid.

Pidulikul puhul seati keset rinda hästi nähtavale silmadega prees või kuhiksõlg, vt Lisa 1 (teksti lõpus) ja ERM 15049. Preesi võib kanda ka ülalpool, aga sõlg peab paiknema rinna kõrgusel. Kuhiksõled on 6-10 cm läbimõõduga. Silmadega preesid on neljast ERM 16276:1 või kuuest ERM 15973 klaastahukast „silmaga“, mis on tehtud punasest või läbipaistvast klaasist. 

Piduülikonnaga kanti kaelas hõbekette kaelarahadega, näide ketist ERM 16460. Keti külge kinnitatavad kaelarahad olid kannaga rahad (hõbetaalrid või -rublad) ERM A 424:94. Kee küljes oli üks või kolm, harvem viis raha.

Sõrmustest sobib kandmiseks hõbedast vitssõrmus, näide Viru-Nigulast: ERM 12672 ja harisõrmus (näide Viru- Jaagupist) ERM 10481, mis olid tollal talupoja abielusõrmuseks. Lisa 1
Kuhiksõlg nr 58 Kattenbergi mustriraamatus

Läbimõõt 6-10 cm, graveeritud ornament kolme õiega, kuhik sujuva kumerusega. Foto (detail) ERM Fk 1087:11. Sobib Põhja-Eesti rahvariiete juurde.


Ehete teema retsenseeris: Jana Reidla