VII Tartu rahvarõivapäev pakkus taas üllatusi.

03.02.2014

VII Tartu rahvarõivapäev pakkus taas üllatusi - kirbukale toodi 19. sajandil tehtud mulgi naise põll ja peakatted!

 Küünlamaarjapäeva eel toimunud rahvarõivapäevale ja sellega kaasnenud kirbukale saabusid esimesed huvilised varakult, otse Tallinn -Tartu rongilt. Ja pettuma prouad ei pidanud, lisaks ostudele said nad oma silmaga näha ja käega katsuda 1860-ndatel aastatel Paistu kandis Aidus valminud naiste rõivaid.

Helmeste ja punase lõngaga tikitud maagiliste märkidega tanu oli olnud veel 20. sajandi algul igapäevases kasutuses. Samuti ka pidulikumatel päevadel kantud siidist pearätt ja põll ning pitsiga ääristatud pea- ja näpurätt. Rahvarõivapäevale konsulendiks kutsutud Eesti Rahva Muuseumi teadur Reet Piiri soovitas neid esemeid ERMi fondidesse. Kohalolijad kuulsid huviga pr Ildike Jaagosilda, kes oma vanaema pärandit on aastakümneid hoidnud.

Rahvamuuseum võib täieneda ka 1920-1930ndate kodumajanduse koolis valminud pluusi ja seelikuga. Neid oli rõõmuga tehtud ja kantud, kaasas olnud rasketel Siberi teedel, omanikuga õnnelikult koju tagasi jõudnud ja nüüd oma kohta otsimas. 

Kõik senitoimunud rahvarõivakirbukad on olnud väga erinevad. Viimane oli just rahvarõiva komplektide päev - osteti täiskomplekt Kadrina naisterõivaid!

Müüdi-osteti ka tanusid, pastlaid, põlli ja seelikuid. Ka sel korral oli minevaim kaup ehteid ja vööd. Välisturistidele osutusid lemmikuteks meie maavillasest lõngast käsitsi kootud sõrmikud. 

Jätkuvalt rõõmustavad arvukad küsijad - kellel on kaasa võetud rõivad ja aksessuaarid kihelkondliku kuuluvuse täpsustamiseks, kes uurib variante, mida ise hakata tegema või kellele võiks tellimuse esitada. Mehed huvituvad kõige rohkem pikk-kuubedest.

Meeldiv on tõdeda, et paljud lauljad-tantsijad, kes kannavad rahvarõivaid kollektiivse esinemisrõivana, soovivad isiklikke oma kodukohaga seotud rõivaid.

Rõõmsal meelel lahkusid rahvarõivapäevalt ka need, kes olid kohale tulnud raamatu "Vana-Tartumaa rahvarõivas" tellimiseks.

VIII Rahvarõivapäev koos etnograafiliste rahvarõivaste kirbukaga ERMI konsulendi osavõtul toimub 12. aprilli, ikka Tiigi Seltsimajas ja prii sissepääsuga!

Täpsem info:

Tiina Konsen

Kultuurispetsialist

736 1562, 5305 9698

Tiina.Konsen@raad.tartu.ee