Kursus_ Hiiumaa heegelpitsid

26.02.2018
Juhendaja: Aet Reha
Aeg: 5. märts ja 19. märts 2018 kell 17.30 – 20.30
Osalustasu: 48 €
Asukoht: Allikamaja Koolituskeskus (Lühike jalg 6a, Tallinn)

Hiiu pits on alates 19. sajandist Hiiumaal laialt levinud heegeldamise viis. Pitse iseloomustab ühe rea kaupa heegeldamine (iga rea lõpus katkestatakse niit) ja silma nö tagant võtmine, mis tekitab pitsi paremale reale reljeefsuse. Samuti iseloomustab neid pitse pikad ketiread mustris, mis muudavad heegelduse õhuliseks. Selliselt on heegeldatud Reigi ja Pühalepa kihelkonna rahvariiete pitsid.

 

Kursusel räägitakse hiiupitsi ajaloost, õpitakse heegeldamisvõteid ning tehakse proovitööd. Samuti saab selgeks mustri lugemine fotolt või pitsinäidiselt.

 

Traditsiooniliselt heegeldatakse hiiu pitsi peenikesest puuvillasest niidist ja kasutatakse väikest (0,5 mm) heegelnõela. Kursusel võib kasutada aga õppimise eesmärgil jämedamat nõela ning niiti. Võtke kaasa mitte suurem kui 1,5 mm heegelnõel ja sellele sobiv heegelniit.

Tunnis kasutamiseks saab juhendajalt heegelniiti, samuti saab infot, kust parimat niiti osta suureks tööks.

 

Aet Reha on hiiupitsi heegeldanud ja uurinud 13 aastat. 2011 aastal peale Käsitööga tööle 2 projektis osalemist asutas Aet Reha firma Hiiupits OÜ, mis tegutseb Tallinnas Meistrite hoovis (www.hiiupits.ee). Hiiumaa Käsitöö Seltsi aktiivse liikmena teeb Aet koostööd Hiiumaa muuseumiga hiiupitsi säilitamiseks ja tutvustamiseks.Tema kaasabil on paljud pitsid üles joonistatud ja läbi heegeldatud ning on huvilistele muuseumis kättesaadavad.