Näituse "Lillemustrilised naistemütsid. Harjumaa kihelkondade pottmütse“ teemalaupäevad 1. ja 8. aprillil Harjumaa Muuseumi raamatukogus

28.03.2017
Näituse "Lillemustrilised naistemütsid. Harjumaa kihelkondade pottmütse“ teemalaupäevad toimuvad 1. aprillil ja 8. aprillil kell 11-13 Harjumaa Muuseumi raamatukogus.

Näituse „Lillemustrilised naistemütsid. Harjumaa kihelkondade pottmütse“ teemalaupäevad toimuvad 1. ja 8. aprillil kell 11-13 Harjumaa Muuseumi raamatukogus.

Esimesel teemalaupäeval, 1. aprillil, räägib näituse koostaja Maret Lehis papist alusel mütside kujunemisloost, valmistamise tehnoloogiast ja kandmisest. Siidkanga hooldamiseks annab nõuandeid Sihtasutuse Eesti Vabaõhumuuseum konserveerimisosakonna juhataja Marike Laht.

Teisel teemalaupäeval, 8. aprillil, on kõne all rahvarõivaste kandmine (ka esinemisrõivana), erinevad tanud ja nende kandmisviisid. Päeva viivad läbi Silja Nõu ning Lembe Maria Sihvre Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidust.

Teemalaupäevadel osalemine on muuseumi piletiga.

 

Näitus „Lillemustrilised naistemütsid. Harjumaa kihelkondade pottmütse“ on Harjumaa Muuseumis avatud kuni 7. maini. Põhja-Eesti naise rahvarõivaste juurde 19. sajandil lahutamatult kuulunud pottmütse on näitusel kokku 70. Esindatud on Harjumaa kõik kihelkonnad, lisaks ajalooliselt sinna kuulunud Juuru, Hageri ja Rapla. Ülevaate saab pottmütside kujunemisest, tehnoloogilistest- ja kaunistamisvõtetest, kandmistraditsioonidest ning mütsi erinevatest nimetustest.

Eksponeeritud pottmütsid on Harjuma  Muuseumi, Eesti Rahva Muuseumi, Eesti Ajaloomuuseumi, Mahtra Talurahvamuuseumi, Pärnu Muuseumi ja Eesti Vabaõhumuuseumi kogudest ning mõned ka erakogudest. Näituse koostamist toetas Eesti Kultuurkapital.

Näituse kohta pikemalt www.hmk.ee